You can easily access to Lycian Way Maps, updates, route information, Lycian Way GPS information, all other articles from the MENU tab above

18d - Çayağzı-Gürses-Demre - Step by Step Lycian Way

This webpage is linked/generated by QR Code for Lycian Way, Step-by-Step Lycian Way. There is a QR code for each route where all the details, updates and latest news cannot be included in the book.

For each route additional and important informations will be shared from these links. Updates, latest news, explanations, photos, so that the book will be lighter in weight. No route descriptions here, only GPS (Wikiloc) link which is included in book as well.

What is included here?

1- Up-to-date information (if there is any - the latest status about the route will be shared here)
2- Wikiloc GPS link
3- Critical spots, not to be missed points and photos
4- Warnings (spots and photos)
5- More photos to describe the whole route

It may be useful and helpful for you to check these links before you set off

Do not hesitate to share your opinions, revision & update requests that you might have possibly detected during your walk. All views are welcome to the email address altugsenel@gmail.com

Please do not forget to include a photo and description (event, status, date etc.) for informational and evidential purposes. We may share your name here with a reference if you want to.

This is a collective contribution to develop a better trail for those who will walk after you.

IMPORTANT NOTE: All articles, photos and content on this book and blog subject to Law of Intellectual Property Rights. It cannot be copied without permission, the content, photos or some part of it cannot be used without showing the source, without getting the written permission of the author and website owner.

18D - Çayağzı - Eğridere - Gürses - Demre / Wikiloc GPS kaydı - ERİŞİM için TIKLAYINÖNEMLİ NOT: Davazlar'dan sonra rota Trysa'da ikiye ayrılıyor. Bu rotalardan birisi Çukur mevkisi üzerinden Demre Vadisine iniş ve sonrasında Demre'ye yürüyüş, diğeri de Çakalbayat ve Gürses üzerinden Demre'ye iniş. Zorluk olarak Gürses rotası Demre Çayı rotasına göre daha zordur.Çayağzı kumsalının sonundaki Karaeğmelik Köprü'sünden geçeceksiniz. Bu köprü 2018'de yenilendi.

Eseler'e çıkan patika. Kaleköy yönüne giden patika sahile yakın ve aşağıda bulunuyor

Eseler'den Kekova manzarası

Eğridere Vadisi'ne girmeden 1 saatinizi ayırıp, bölgenin kehanet merkezi Sura'daki kaya mezarlarını görebilirsiniz.

Eğridere vadisi girişi. Sura'yı gördükten sonra tekrar buraya dönmeniz gerekiyor.

Vadi girişindeki tabela

Eğridere Vadisi Trysa ve Trebenda'yı Andriake'ye ve Üçağız'a bağlayan antik bir rota 

Büyük meşe ağaçlarının bulunduğu bir noktadan geçeceksiniz. Buradan itibaren yukarıya çıkmaya devam etmeden sağda Gürses'e çıkan sert patikaya gireceksiniz. 

Sağda yukarı çıkan patikaya girmeniz gerekiyor.

Çıkış sert ve yorucu. Acele etmeden çıkmanızı tavsiye ederim.

Yukarıda bir seranın yanına ve eski bir sürücü kursu eğitim pistine çıkacaksınız.

Seranın yanından asfalta çıkmanız gerekiyor.

Asfalta çıktığınızda aşağıda camiye doğru yürüyeceksiniz. Likya Yolu tabelası buradaki yeni rota çalışmaları ve sera sebebiyle kaderine terk edilmiş durumda.

Camiyi geçtikten sonra solda ara yola girmeniz gerekiyor.

Camiyi geçtikten sonra solda ara yola gireceksiniz. Market asfalt yol üzerinde aşağıda. Markete inip tekrar buraya geri dönmeniz gerekiyor

Yukarıda seraların bulunduğu bir bölgeye ulaşacaksınız. Yolun ortasında kalmış, yolun neredeyse yuttuğu eski bir ev göreceksiniz. Burada yukarıya çıkmadan sağda görünen seranın tam yanından patikaya girmeniz gerekiyor.

Patika girişinde çok sayıda sera çöpü var. Kafa karışıklığı yaşamamanız için GPS yardımı alabilirsiniz. Muhtemelen bu bölge zaman içerisinde daha da karışık hale gelebilir. Seracılık bu bölgede çok yoğun olduğundan çöpler, yeni seralar tüm görünümü değiştiriyor.

Seaları geçtikten sonra patika çok belirgin hale geliyor.

Kaya şekilleri ve toprağın rengi Kekova'daki coğrafyayı anımsatacak.

Bu bölümde işaretler belirgin

Yaşlı meşe ağaçları yürüyüşünüze eşlik ediyor

İki büyük Likya şehiri olan Myra ve Kyeneai'yi arasında küçük bir beylik olduğu tahmin edilen Trebenda yerleşimi

Trebenda'yı geçtikten sonra seraların bulunduğu bir alana ineceksiniz. Zeytinlik ve meşe ağaçlarının bulunduğu teraslı bir alandan toprak yola çıkacaksınız. Toprak yola çıktıktan sonra sağa sola çıkmadan yolun karısından patikaya yeniden girmeniz gerekiyor.

Yolun karşısından Karaorman adı verilen meşe ormanına gireceksiniz.

Kuyular ve örülü taş duvarlar Trebenda-Myra arasındaki eski rota üzerinde olduğunuzu gösteriyor

Bu kısımda GPS yardımı almanızı tavsiye ederim zira yüksek gerilim hattı çalışmaları Karaorman patikalarını ikiye bölmüş. Yola çıktığınızda yeniden patika bağlantısını görebilmeniz mümkün değil

Patika girişi ve işaretler yol kenarına yığılmış büyük taşlar sebebiyle kesinlikle görülmüyor. 

Patikaya girdikten sonra da GPS yardımına ihtiyaç duyabilirsiniz çünkü bazı bölümler sık çalılık. Kendi rotanızı çizmaye çalışırsanız Karaorman içerisinde kalırsınız 

Karaorman'dan Sümeli'ye iniş. Bu kısımda da taş döşeli eski bir patikada yürüyeceksiniz.

Sümeli'ye mahallesine ulaştığınızda sola döneceksiniz. Bir süre sonra da köy yolundan da Myra kalesine inen dikenli ve zor patikaya gireceksiniz.

Kaleye inen zorlu patika girişi. Açılsa bile çok kısa sürede kapanıyor.

Likya Yolu'nun sıkıcı kısımlarından birisi. Sık makilik ve görülmeyen patika. GPS yardımı almanızda fayda var. Ne kadar temizlenmiş olursa olsun hemen kapanıyor. Doğanın gücü. İzin vermeyince vermiyor. Kaleyi kerteriz alabilirsiniz.

Kale'ye iniş sırasında çok sayıda antik kalıntı ve kuyu karşınıza çıkacak

Dikenli makiliklerin sürekli patikayı kapattığı bir rotadan Myra Vadisi'inin girişini izleyen kaleye ineceksiniz.

Aşağıda Demre ve Myra görünüyor.

Kalenin önünden antik patikaya gireceksiniz ve Myra'ya inmeye başlayacaksınız.

Kaleden Demre'ye iniş. Bu nokta Myra'ya çok yakın. Myra ve St.Nicholas'ı görmeden yürüyüşünüze devam etmemenizi tavsiye ederim.

Myra

Myra'nın yanında yakın dönemde ortaya çıkartılmış Alakent Kilisesi

St.Nicholas Kilisesi

Previous Post Next Post

نموذج الاتصال